![](https://i0.wp.com/ekalexandria.org/wp-content/uploads/2024/05/0oh9.jpeg?resize=840%2C630&ssl=1)
Με επιτυχία η Ίδρυση της Παγκόσμιας Ημέρας Καβάφη. Τον Απρίλιο του 2025 οι κεντρικές εκδηλώσεις θα μεταφερθούν από τον Βόλο στην Αίγυπτο με αποστολή 200 Μελών.
![](https://i0.wp.com/ekalexandria.org/wp-content/uploads/2024/05/pjoho.jpeg?resize=1024%2C536&ssl=1)
Με απόλυτη επιτυχία ιδρύθηκε και θεσμοθετήθηκε στον Βόλο η Παγκόσμια Ημέρα Καβάφη στις 29 Απριλίου (ημέρα γεννήσεως και θανάτου του Κ. Καβάφη) με παράλληλες εκδηλώσεις σε 125 χώρες. Η τελετή της θεσμοθετήσεως ήταν ιδέα και πρωτοβουλία του Βολιώτη μουσικού Γιώργου Φουντούλη.
![](https://i0.wp.com/ekalexandria.org/wp-content/uploads/2024/05/if7uyu.jpg?resize=639%2C497&ssl=1)
Η τελετή ξεκίνησε θριαμβευτικά το Σάββατο 27 Απριλίου στο café society και την Κυριακή 28 τα δρώμενα συνεχίστηκαν στο Αμφιθέατρο του ΤΕΕ με εισηγήσεις, απαγγελίες, αφηγήσεις, προβολές – παρουσιάσεις σύντομων videos και ντοκιμαντέρ, σε ένα ελεύθερο βήμα έκφρασης και δημιουργίας. Η τελετή κορυφώθηκε την Δευτέρα 29 Απριλίου στο κινηματοθέατρο Αχίλλειο με τους Χαιρετισμούς Επισήμων και Εκπροσώπων Φορέων, τις Βραβεύσεις και την Σύντομη Συναυλία – Οδοιπορικό στην Ιστορία μέσα από την Ποίηση του Κωνσταντίνου Καβάφη.
![](https://i0.wp.com/ekalexandria.org/wp-content/uploads/2024/05/iiu.jpeg?resize=840%2C630&ssl=1)