Νίκες πρωτιάς για Αίγυπτο και ΛΔ Κονγκό

ΑθλητισμόςΗ Αίγυπτος επικράτησε της Γκάνας στο ντέρμπι κορυφής της φάσης των προκριματικών ομίλων της αφρικανικής ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2018. Νίκη και για τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.

Η Αίγυπτος διατήρησε την παράδοση που την θέλει να μην χάνει στην έδρα της σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου και επικράτησε της Γκάνας με 2-0 στο Μποργκ ελ Αράμπ για τον 5ο όμιλο της αφρικανικής ζώνης.

Οι βάσεις για τη 15η νίκη στα τελευταία 16 εντός έδρας παιχνίδια (και μία ισοπαλία) από το 2004 μπήκαν από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μοχαμέντ Σαλάχ στο 43ο λεπτό. Ο Αμπνταλά ελ Σαΐντ στο 86′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για τους “Φαραώ”, για τους οποίους πέρασε στον αγώνα στο 92′ ο Αμρ Γουαρντά του Παναιτωλικού.

Μετά από τη Λιβύη, η Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό έκανε το χρέος της και απέναντι στη Γουινέα, επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας μετά από ανατροπή για τον 1ο όμιλο. Ο Σεϊντουμπά Σουμάχ άνοιξε το σκορ στο 23′ με πέναλτι για τους γηπεδούχους, αλλά μέσα σε δύο λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω στο Κονάκρι. Ο Νεσκένς Κεμπανό και ο Γιανίκ Μπολασί έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους με γκολ στο 54′ και στο 56′.