Επιτυχίες από τους αθλητές του Ε.Ν.Ο.Α.

image001Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας Ανδρών – Γυναικών που διεξήχθη στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας από τις 24 έως και τις 31 Αυγούστου, ο Σπύρος Γιάνναρος μαζί με τους Λευτέρη και Γιώργο Κονσολά και Παναγιώτη Μάγδανη κατέκτησαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Χρυσό Μετάλλιο στην κατηγορία του Τετραπλού σκιφ Ελαφρών Βαρών Ανδρών.

ΧΛΟΗ ΜΑΚΚΑΡ

Στο άθλημα της  Ιστιοπλοϊας ο Γεώργιος Μαστραντωνάκης κατέλαβε την 7η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και την 9η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κατηγορίας Laser STD Nέων Ανδρών.

ΣΠΥΡΟΣ ΓΙΑΝΝΑΡΟΣ

Επιτυχημένες συμμετοχές είχε ο Ε.Ν.Ο.Α. και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατηγορίας Νέων που διεξήχθη στο ΒΑΡΕΖΕ της Ιταλίας όπου οι αθλητές Σπύρος Γιάνναρος και Σοφία Ασουμανάκη κατέλαβαν στις κατηγορίες τους,  την 12η  και 13η  θέση αντίστοιχα.

ΣΟΦΙΑ ΑΣΟΥΜΑΝΑΚΗ

Στο 80ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κωπηλασίας ο Ε.Ν.Ο.Α. κατέλαβε στο σύνολο την δεύτερη θέση ανάμεσα σε 23 Σωματεία. Στο 24ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κανόε-Καγιάκ Σπριντ ο Ε.Ν.Ο.Α. κατέλαβε την 4η θέση ανάμεσα σε 16 Σωματεία. Η ομάδα ανάπτυξης του τμήματος κατέκτησε 4 χρυσά, 2 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο κατακτώντας έτσι την 4η θέση της γενικής κατάταξης. Πρωταθλητές  τόσο στην κατηγορία Ανδρών όσο και στην κατηγορία Εφήβων ανεδείχθησαν οι αθλητές Λαζόπουλος Πέτρος και Δρούζας Χρίστος στο 1ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ωκεανικού Κανόε-Καγιάκ Ανοιχτής Θαλάσσης. Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στο Βίσεγκράντ της Βοσνίας Ερζεγοβίνης, η κωπηλάτρια Ασουμανάκη Σοφία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Τετραπλό σκιφ (νεανίδων) και το  χρυσό μετάλλιο  στο σκιφ νεανίδων.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΣΤΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ

Τέλος, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας laser 4,7 η αθλήτρια Χλόη Μακκάρ κατέκτησε το  Χρυσό μετάλλιο στη κατηγορία νεανίδων.